Książkowe prezenty dla pisarki :)

with Brak komentarzy

swiateczne bombki prezent dla pisarki

Nadchodzi okres świąteczny, a więc czas prezentów!
Jeśli jedną z bliskich Ci osób jest pisarka, pewnie szukasz czegoś, co sprawi jej przyjemność.
Proszę bardzo – oto książkowe prezenty dla pisarki! :)

Każda pisarka jest inna, dlatego podzieliłam propozycje na sekcje.
Za kryterium przyjęłam moment na pisarskiej ścieżce – wiem, że zależnie od niego określone materiały będą najbardziej wartościowe :)

Nie jest to podział zero-jedynkowy, więc możesz wybrać to, co wyda Ci się najlepsze.
W końcu to Ty znasz swoją pisarkę najlepiej :)

Co ważne, umieściłam tu książki, które sama przeczytałam i uważam, że są DOBRE.
Słabych (i niesprawdzonych) nie polecam ;)

Książkowe prezenty dla pisarki, która o pisaniu marzy

Jeśli bliska Ci pisarka marzy o pisaniu, ale nie ma w sobie odwagi – te trzy książki pomogą.
Każda z nich zachęca do wejścia na twórczą ścieżkę i podpowiada jak rozruszać mięsień pisarski :)

„Wielka magia” – Elizabeth Gilbert

Książka ta szturmem zdobyła listy bestsellerów na świecie, bo zapełniła ważną lukę: dotarła w miejsce, w którym tkwią osoby marzące o tworzeniu, ale jednocześnie zblokowane przez lęk przed działaniem. Z kreatywnego czyśćca wydobywa je „Wielka magia”, w której autorka pokazuje, że nie musisz porywać się na Nobla, aby czerpać radość z pisania. Gilbert twierdzi, że każdy ma prawo tworzyć i jego dzieła są dobre wtedy, gdy przynoszą mu zadowolenie. I ja jej wierzę :)

„Droga artysty. Jak wyzwolić w sobie twórcę” – Julia Cameron

Klasyczna pozycja promująca twórcze życie. Podejście Julii Cameron jest szerokie i oparte na jej doświadczeniu w nauczaniu pisania. To dzięki tej książce wiele osób spisuje myśli w formie „porannych stron”. Z tego co wiem jest połączona z wątkami religijnymi, ale ja utknęłam w połowie, więc do nich nie dotarłam :D Ale do książki na pewno wrócę!

„Będę pisarzem” – Dorothea Brande

Książka napisana w 1934 roku, a jednak zdumiewająco aktualna! Opisuje powody twórczych blokad i prowadzi przez proces wyzwalania się z nich. Jedna z niewielu publikacji, która skupia się na nastawieniu i przekonaniach dotyczących pisania, a nie na narzędziach. Nie tak łatwo ją dostać ;)

Książkowe prezenty dla początkującej pisarki

Kolejne propozycje będą odpowiednie dla pisarki, która już zdecydowała się na tworzenie.
Ma ziarenko pomysłu i chce zabrać się za pisanie pierwszej książki. Tylko jak?
Jeśli Twoja pisarka przymierza się do debiutu, podsuń jej:

„Jak pisać. Pamiętnik rzemieślnika” – Stephen King

Klasyk na półce pisarzy, choć nie dotyczy wyłącznie narzędzi pisania. Pierwsza część książki to historia twórczości Kinga, w której pokazuje on jak przewrotne bywają ścieżki losu. Dodaje odwagi i pomaga nastawić się na cele długofalowe. O tym właśnie jest część druga, w której King skupia się mocniej na narzędziach, wyrabianiu własnego stylu i sumiennej pracy – kontekstem jest tu język angielski, o czym warto pamiętać, gdy czyta się porady stylistyczne :) Dla tych, którzy znają jego książki będzie to wspaniała podróż po karierze wybitnego pisarza.
A dla niecierpliwych sławy i publikacji – lekcja pokory ;)

„Maszyna do pisania. Kurs kreatywnego pisania” – Katarzyna Bonda

Choć nie czytałam dotąd żadnego kryminału Bondy (a opinie słyszałam różne), z tej książki jestem bardzo zadowolona. Autorka czytelnie przedstawiła proces budowania postaci i świata powieści, umieściła dużo podpowiedzi narzędziowych i sporo pytań, na które warto odpowiedzieć. Będzie pomocna szczególnie wtedy, gdy po raz pierwszy buduje się bohaterów i określa ich losy.
Jeśli Twoja pisarka zamierza pisać kryminały tym bardziej może skorzystać :)

Książkowe prezenty dla doświadczonej pisarki

Być może bliska Ci pisarka już tworzy, siedzi głębiej w pisarskim światku i ma już własne doświadczenia oraz opinie. Nie jest już marzycielką, ale praktykiem – testuje na sobie porady, sprawdza co działa w jej przypadku a co jest nieskuteczne.
Na tym etapie warto otoczyć się historiami i przemyśleniami innych pisarzy aby … wejść z nimi w polemikę :) Oto kilka propozycji!

„Zawód: powieściopisarz” – Haruki Murakami

Zbiór esejów Murakamiego pobudza do dyskusji. Autor zdaje się być jednocześnie zdziwiony swoim sukcesem, jak i przekonany, że ciężka praca i całkowite oddanie pozwoliły mu pozostać na lata na arenie pisarzy. Jeśli Twoja pisarka lubi tego autora, warto podsunąć jej książkę, w której ujawnia on kulisy kariery. Ja po lekturze chętnie bym się z nim „rozmówiła” ;) !

Sztuka powieści. Wywiady z pisarzami” oraz „Sztuka powieści. Wywiady z pisarkami” – autor zbiorowy

Dwa grube tomiszcza zawierają wywiady z wybitnymi twórcami słowa – w jednym tomie zebrano sławnych pisarzy (np. Hemingway, Nabokov, Faulkner), a w drugim pisarki (np. Munro, Le Guin i Atwood). W wywiadach pełno jest odniesień do ich książek, więc to mapa wskazująca dalszą drogę. Inspiruje tak mocno, że masz ochotę rzucić się na wszystkie wymienione pozycje i sprawdzić, jak to, o czym mówią autorzy przejawia się na papierze. Mnie bardziej podobał się tom z pisarzami, bo więcej w nim było „mięsa” – pisarki często odnosiły się do sytuacji politycznej i roli kobiet, co nie zawsze znajdowało się w ich twórczości. Ale to w sumie też cenne i ciekawe, jak odmienne mieli perspektywy twórcy obu płci.

„Autentyczność przyciąga” – Anna Piwowarska

To propozycja dla pisarek, które chcą świadomie budować markę osobistą. Napisać dobrą stronę „o mnie”, zastanowić się nad wyróżnikami i budować na mocnych stronach indywidualny styl. Bardzo ciekawa i praktyczna książka, przyda się szczególnie tym pisarkom, które myślą o selfpublishingu!
Ja mam pierwsze wydanie, ale polecam zajrzeć do drugiego – ma dołączone ćwiczenia :)

„Ganbare! Warsztaty umierania” – Katarzyna Boni

Idealna książka do analitycznego czytania, a więc zdobywania wiedzy przez analizę warsztatu innych. Napisana świetnie, temat mocny i uchwycony na wielu płaszczyznach narracji – nie tylko zachwyca formą, ale też przeraża treścią. Dlatego polecam ją nieco ambiwalentnie ;)
Zdecydowanie powinna trafić w ręce pisarki, która chce tworzyć reportaże!

Książkowe prezenty do przetestowania

Jeśli bliska Ci pisarka ma już wszystkie wymienione książki, oto dwie dodatkowe opcje.
Tych książek nie czytałam, więc nie wiem co jest w środku (i komu się przyda), ale słyszałam dobre opinie na ich temat :)

„Magia słów. Jak pisać teksty, które porwą tłumy” – Joanna Wrycza-Bekier

„Magia słów” to książka autorki strony poradnikpisania.pl, na której znajduje się wiele cennych porad dla pisarzy.
Wielu blogerów wskazuje tą książkę jako na jeden z najlepszych poradników pisania.
Na pewno kiedyś tam zajrzę!

„Podróż autora. Struktury mityczne dla scenarzystów i pisarzy” – Christopher Vogler

Obszerna książka dla fanów struktur i podróży bohaterów. Mam ją pożyczoną z Biblioteki Jagiellońskiej, więc może niedługo wskoczy do odpowiedniej kategorii :)

 

Mam nadzieję, że ta lista pomoże Ci obdarować bliską osobę :)

Na blogu znajdziesz też pomysły na inne prezenty dla piszących:

Pomysły na podarki w stylu „zrób to sam” za 0 złotych oraz różności, które dobierzesz do preferencji pisarza :)

 

Ps. Żaden z powyższych linków nie jest linkiem afiliacyjnym :)
Dzielę się tą listą, aby pomóc Ci sprawić przyjemność znajomej pisarce.
W ten sposób pośrednio przyczyniam się do szczęścia piszących kobiet.
Fajnie!

 

Autor zdjęcia: Freestocks.org/unsplash.com

Podziel się :)
Podąrzaj Anna Bąk:

Pomagam budować zaufanie. Do siebie. Do twórczości. Do innych. Otulam spokojem i wiedzą. Gilgotam pytaniami. Kocham biblioteki, artykuły biurowe i zapach świeżego chleba :)